DİTİB

Almanya’da ilk oruç birlikte açıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) Köln’de bulunan genel merkezinde, geleneksel hâle gelen ramazan ayı iftar sofrasında ilk oruçlar açıldı.

DİTİB Genel Merkez ve bağlı teşkilatlarında halka açık iftar sofralarının geleneksel hale dönüştüğünü belirten DİTİB Ramazan Komisyonu Üyesi Osman Dikeç, ramazan boyunca devam edecek olan iftar sofralarında günlük yaklaşık bin kişinin ağırlanacağını, ramazan sofralarının paylaştıkça güzelleştiğini, iftarların dostluğu, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini, manevi iklimin bulunmaz fırsatları olduğunu belirtti. 

Dikeç, “Ramazan ayı iftar sofralarımızda Müslüman olsun ya da olmasın herkesle oruç açacağız ve aynı lokmayı, aynı çorbayı paylaşacağız. Bu mübarek ayı rahmet ve mağfiretine uygun bir şekilde aşımızı, ekmeğimizi paylaşarak bu hizmetimizi devam ettireceğiz. Peygamber Efendimiz, ‘Kim bir oruçluya iftar ettirirse sevabından hiçbir şey eksik kalmadan aynı sevabı iftar ettiren de onun sevabından kazanır.’ buyuruyor. Bu iftarların verilmesine vesile olan herkesten Allah razı olsun. Bu vesileyle ramazan ayının İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve esenlik getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Dünyanın her yerinden ve her dinden insanların katıldığı yoğun coşkulu, güzel bir program oluyor. İftara bir saat kala misafirlerimiz gelmeye başlıyor.” dedi.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, ilk iftarda misafirlere çorba ikram ettiler.

Ramazanın ilk iftar menüsü şehriye çorbası, orman kebabı, pilav, hurma ve baklava tatlısından oluştu.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün