Genel

Cami bahçesinde oynayan çocuklar cami kültürünün bir parçasıdır

Haftanın açılış programında konuşan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu; “Cami bahçesinde top oynayan çocuklar da cami kültürünün bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

– Yaşamın en güzel temsili ağaçlar, cami bahçeleriyle buluştu

Bu yıl, “Cami Hayatın İçinde, Hayat Caminin İçinde” sloganıyla ve “Cami ve Hayat” temasıyla idrak edilen Camiler ve Din Görevlileri Haftasında, ülke genelinde milyonlarca fidan toprakla buluştu.

Özellikle cami ve Kur’an kursu bahçelerine çok sayıda fidan dikildi.

– Engelli kardeşlerimiz camilerimize hayat veriyor

Afyonkarahisar İl Müftülüğünce gerçekleştirilen etkinliklerde engelli vatandaşlar da unutulmadı.

İl Engelli koordinatörleri Asiye Ersarı ve İsmail Aydın tarafından koordine edilen etkinlikler kapsamında, engelli vatandaşlar camilerle buluştu.

Hz. Osman Camii’nde engellilere yönelik gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Gar Camii Müezzin Kayyımı İsmail Aydın, “Engelli kardeşlerimiz ile camilerimiz hayat buldu. Camilerimizi sizsiz mahrum bırakmayın.” dedi.

Kur’an Kursu Öğreticisi Asiye Ersarı ise “Engelli kardeşlerimiz toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olduğu kadar, camilerimizin de ayrılmaz bir parçasıdır. Camilerimiz, engelliler için yapılan düzenlemelerle artık engellilerimiz için de hayatın merkezi haline geldi.” ifadesini kullandı.

– Din görevlisi aydınlık yarınların öncüsüdür

Hafta münasebetiyle Kur’an kursu öğreticilerine yönelik konferans düzenlendi.

Sarıkız Kur’an Kursu’nda gerçekleştirilen konferansta konuşan İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç, “din görevlisinin, eldeki imkânlarla yapabileceğinin en iyisini yapmaya gayret etmesi, durum insanı değil duruş insanı olması ve mazeret değil marifet üretmesi gerektiğini” belirterek, din görevlilerinin insanlığın daha aydınlık yarınlara kavuşmasına öncülük edeceğini söyledi.

– Cami bahçesinde top oynayan çocuklar da cami kültürünün bir parçası

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda cami görevlileri ve İl Müftülüğü personeline yönelik gerçekleştirilen “Cami ve Hayat” konulu konferansa ise Emekli Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer konuşmacı olarak katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu; “Cami bahçesinde top oynayan çocuklar da cami kültürünün bir parçasıdır.” değerlendirmesinde bulunarak şöyle devam etti:

– Çocuklarımız camilerde güzel anılar biriktirebiliyor mu?

“Cami bahçesinde top oynayan çocuklar, cami kültürünün bir parçasıdır. İnsanların cami ile din görevlileri ile kurduğu duygusal bağ çocuklukta başlar. Biliyorum ki bütün din görevlilerimiz cami merkezli bir hayatın idealini taşıyor. Bu idealin gerçekleşmesi için öncelikle şu soruları kendimize sormamız gerekiyor: ‘Biz hayatı ne kadar camilerin içine taşıyabiliyoruz? Hayatın akışı içinde birlikte yürüdüğümüz çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz, kadınlarımız camilerimizin içinde, hayatın içinde olduğu kadar yer alabiliyor mu? Yavrularımız camilerimizde güzel anılar biriktirebiliyor mu? Bu idealin gerçekleşmesi için biz neler yapıyoruz?”

– Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur

Emekli Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer ise din görevlileri haftasını tebrik ederek başladığı konuşmasında, camilerin sadece maddi mimariden oluşmadığına dikkati çekerek, “camilerin özenli mimarilerinin, din görevlilerince oluşturulacak manevi mimariyle bir araya gelirse çok daha güzel olacağını” ifade ederek şunları kaydetti:

“İnsanları camilerimize davet edelim, bunun için çaba sarf edelim, icabında gelmeyenlere biz gidelim. Biliniz ki tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur. Biz tomurcuk derdinde olalım.”

Emekli din görevlileri unutulmadı

Afyonkarahisar İl Müftülüğü, hafta etkinlikleri kapsamında emekli din görevlilerine yönelik kahvaltı programı düzenledi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa Bilgi Yarışması ile kutlamalar devam edecek

Hastane, cezaevi, kredi yurtlar kurumları, huzurevi ve çocuk evleri ziyaretlerinin de gerçekleştirildiği “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri, Kasım ayında öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek olan, “Kudüs ve Mescid-i Aksa Bilgi Yarışması” ile tamamlanacak.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün