DİTİB

Cenaze yıkama ve kefenleme semineri

Seminerde cenazenin yıkanması ve kefenlenmesi uygulamalı olarak gösterildi.

DİTİB Federal Kadın Kolu ve Köln Dini Danışma Kurulunun koordinesinde Köln Bölge Birliği Kadınlar Kolu katkıları ile düzenlenen seminere 30 katılımcı iştirak etti.

Seminerin açılış konuşmasını DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Dr. Emine Seçmez yaptı.

Ölümü içselleştirerek yaşadığını ve bu tür seminerleri önemli bulduğunu söyleyen Dr. Seçmez, “Ölümü aile içinde yaşayan bireylerde tepkilerin oluşabileceğini kabul ederek, acılı günlerinde manevi olarak cenaze sahiplerinin yanında olunmalıdır.“ dedi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan seminerde; Aachen din görevlisi Ebubekir Gölpınar ‘İslam’a göre hayat ve ölüm’, Stolberg din görevlisi Züleyha Latifoğlu ‘Ölmek üzere olan kişiye karşı sorumluluklarımız’, sağlık görevlisi Ayşe Ertuğrul ‘Tıbbi açıdan ölüm’ ve DİTİB Cenaze Fonu görevlisi Salim Dikici ‘Fon üyeliği, hizmetleri ve bilinmesi gerekenler hususlar’ konularında katılımcılara bilgi verdi. Hückelhoven din görevlisi Nazmiye Satıcı’da cenazenin yıkanması, kefenlenmesi ve cenaze namazı nasıl kılınacağını uygulamalı olarak gösterdi.

İki gün süren seminer sonunda 30 katılımcıya katılım belgesi verildi. Ayrıca, 2016-2019 yılları arasında Almanya genelinde bölgelerde düzenlenen ‘Cenaze Hizmetleri’ seminerlerine toplam 4500 kişi, Köln bölgesinde ise 6 yüze yakın kişi katılarak belgelerini aldığı bilgisi verildi.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün