Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş gençlere seslendi “Nitelikli insana ihtiyacımız var”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gençelere yöenlik verdiiği konferansta her alanda nitelikli insan yetiştirmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Mersin Üniversitesindeki İslami İlimler Fakültesi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen konferansta, yeni öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını diledi. 

Kur’an-ı Kerim’in, “oku” kelimesiyle başladığını vurgulayan Erbaş, İslam medeniyetinin temellerinin, ilim ve bilgi üzerine kurulduğunu söyledi.

Erbaş, İslam ilminin, birçok disiplinle ortak hareket ettiğine işaret ederek, “Bizim medeniyetimizde aslında İslami ilimler, İslam dışı ilimler diye bir şey yoktur. Matematik, sosyoloji, psikoloji, astronomi, felsefe de İslami bir ilimdir tıpkı hadis, tefsir, fıkıh ve kelam gibi.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’de birçok ilim dalına ilişkin mesajların yer aldığını ifade eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

En büyük öğretmen Allah’tır. Çünkü Allah’ın adlarından biri de Rab’dır. Rab, öğretici demektir. Mürebbiye ismini bu millet, asırlarca öğretmenler için kullandı. Mürebbiye, Rab’dan geliyor. Öğretmen demek. Peygamberimiz, ‘Ben size muallim olarak gönderildim.’ diyor. Her öğretmen muallimdir, hem muallim Peygamber Efendimizin varisidir. Ne büyük unvandır bu.”

Her mühendisin, doktorun da kendi alanında birer öğretmen olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erbaş, herkesin alanındaki bu unvanını muhafaza etmesi gerektiğini dile getirdi.

– “Nitelikli insana ihtiyacımız var”

İslami İlimler Fakültesi’nin temellerinin sağlam atıldığını gördüklerini belirten Erbaş, “Sağlam temeller üzerine atılan fakülte, çok iyi öğrenciler yetiştirir. Bizim buna ihtiyacımız var. Nitelikli insana ihtiyacımız var. Üniversitelerin zaten varlık sebebi bu. Hangi alanda olursa olsun nitelikli insan yetiştirmek.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, evrensel bilginin üretildiği yerlerin üniversiteler olduğunu vurgulayarak, nerede üretilirse üretilsin bilgiye ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Misafir öğrencilerin önemine işaret eden Erbaş, “Misafir öğrenciler bizim için çok önemli. Hangi ülkede ne kadar yabancı varsa, o ülke bundan çok kazançlı çıkıyor. Maddi açıdan değil, beyin açısından. Biz yıllarca beyin göçü verdik. Şimdi, hem beyin göçünü durdurmamız lazım hem de o beyinleri geri almamız lazım. Bu beyinleri iyi bölümler, laboratuvarlar, fakülteler kurarak geri getireceğiz.” diye konuştu.

Erbaş, öğrencilere, işlerini en iyi yapan kişi olmaları konusunda gayret göstermeleri önerisinde bulunarak, eğitim ve sonrasındaki süreçte yabancı dil öğrenmenin önemine dikkati çekti.

Programa katılan Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Erbaş’a hediye ve plaket takdim etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün