Genel

Günümüz Gençlerini Anlama Sanatı

Konferansa İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman konuşmacı olarak katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa daire amirleri,  il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, şube müdürleri, daire personeli, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sonrasında kürsüye gelen Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman; “ülkemizdeki gençlik grupları, gençlik dönemi sorunları ve gençleri bekleyen tehlikeler” başlıklarında kendi yaptığı çalışmalar kapsamında paylaşımda bulundu.

“Evlatlarımızın Allah’ın emanetleri olduğunu unutmayalım.” ifadesini kullanan Doç. Dr. Yaman, şöyle devam etti:

“Biz çocukları o kurstan bu kursa koşturuyoruz. Organizatör anne baba olduk. Hâlbuki evlat bir nimettir. Ona şu olsun bu olsun diye dayatma yapamayız. Rabbim yaratmış ve bize emanet etmiş. Hikâyesini de o yazmış. İnsanlar olarak büyük bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Bu dönüşümden ister istemez çocuk, yaşlı, genç herkes etkileniyor ve bir şekilde hayat tarzımız, yaşantımız ve ilişkilerimiz değişiyor. Bu noktada en fazla kırılgan olanlar, değişimin merkezinde bulunan gençlerdir. Dolayısıyla gençlerin değişime ayak uydurması konusunda fazladan bir hassasiyet göstermemizde fayda var. Bu hassasiyeti gösterme konusunda anne ve babaların biraz daha sorumluluk almaları, gençlerin yeteneklerini keşfetmeleri, ilgilerini değerlendirmeleri noktasında cesaretlendirmeleri, onlara ortam hazırlamaları ve destek vermeleri gerekiyor.”

İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman; “Çocuklarımızı 3Y’ye terk etmeyelim. Evlatlarımızı; anne babaları olduğu halde yetimliğe, onlarla ilgilenmeyerek yalnızlığa ve kendi hallerine bırakarak yılgınlığa terk etmeyelim.” değerlendirmesiyle sözlerini tamamladı.”

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün