Aile - Sağlık

Karadeniz’in Dağlarından Gelen Şifa

Trabzonlu Ahmet dede, bitkisel tedaviyle hastalara şifa bulmaya çalışıyor. Bunun için “10 bine yakın farklı bitki keşfettim” dediği Karadeniz’in bereketli dağlarını adım adım dolaşıyor. Ahmet Yılmaz, yaklaşık yarım asırlık tecrübesiyle bu alanda ciddi bir uzmanlığa ulaşmış. 

Dağlardaki şifalı bitkileri toplayarak hastalara derman bulmaya çalışıyor

Trabzonlu Ahmet Yılmaz, dedesinden öğrendiği bilglerle ve 16.yüzyıl Osmanlı’sından kalma şifalı bitkiler kitabıyla 50 yıldır insanların hastalıklarına derman bulmaya  çalışıyor. Ahmet bey, başta Doğu Karadeniz bölgesi olmak üzere ülkedeki birçok el değmemiş yayladan şifalı otlar topluyor; “Bunları biz alıyoruz araba gitmediği yerden alıyoruz en fazla bin 200 rakımdan yukarısından alıyoruz Kaşkar Dağlarının eteklerinden veyahutta böyle 2300 rakıma uzak yerlerden alıyoruz.

Yaptığı iş büyük titizlik gerektiriyor, risk taşıyor; “Zehirli bitkiler 2-3 saniyede insanı öldürecek bitkiler var.” Fitoterapi, yani bitkisel tedavi yöntemleri son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizin bitki çeşitliliği de bu alandaki gelişmeye katkı sağlıyor. Sadece Doğu karadeniz bölgesinde, yaklaşık 10 bin bitki çeşidini barındırıyor.

Diyanet Tv

Diyanet Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün