Genel

Müftülük ve üniversite arasında eğitim iş birliği

İl Müftülüğü ile Bingöl Üniversitesi arasında temel Kuran-ı Kerim eğitim ve öğretim programı, hafızlık, tashih-i huruf ve aşere-i takrib kursları ile ilgili işbirliği protokolü müftü Muharrem Genç ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak arasında imzalandı.

Yapılan protokol çerçevesinde Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi ve Uygulama Merkezi ile müftülük arasında öğrenci yetiştirilecek

Üniversitede kurdukları kıraat merkezi bünyesinde daha önce kurslar verdiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak,”Yakın zamanda Kıraat Enstitümüzü de kurmuştuk. Bingöl’de çok güçlü olan medrese geleneğini kıraat ilmi ile desteklemek istiyoruz. Bingöl’de güzel Kur’an okunsun, camilerimizde güzel ezan okunsun istiyoruz. Bu kurslarımızda İlahiyat Fakültemizdeki ilgili hocalarımız bu sahada daha faydalı olacaklar. Müftülüğümüz ile birlikte kıraat alanı ile ilgili hem tashih-i huruf hem aşere-i takrib hem de kıraat ile ilgili diğer alanlarda işbirliği yapıyoruz. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı ve il müftülüğümüz bu işin birinci dereceden ilgilisi ve paydaşıdır. Bu iki kurumuz ile birlikte üniversitemizde kıraat alanında yetkin insanlar yetiştirmek istiyoruz. İlahiyat fakültemizde bu alanda kendini yetiştirmek ve yetkin hale getirmek isteyen öğrencilerimize de destek olacağız.” dedi.

Rektör Çapak’ın geldiği günden itibaren kıraat alanına özel bir hassasiyet gösterdiğinin altını çizen il müftüsü Muharrem Genç ise, “Kıraat ilmini yeniden yeşertip Bingöl’de bu damarı oluşturduk. Tashih-i huruf ve aşere-i takrib dahil bütün alanlarda temel oluşturmaya çalışacağız. Hem üniversitemizdeki hem de müftülüğümüzde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah emeği geçenlerden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün