Diyanet Haber

Prof. Dr. Erbaş, yeni Kerbelalar yaşanmaması için çıkış yolunu gösterdi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Muharrem İftarı ve Kerbela Şehitlerini Anma programı düzenlendi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen program, Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde çok sayıda davetli ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen iftar programında Alevi, Bektaşi ve Caferi kanaat önderleri aynı anda oruçlarını açtı. Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, kasideler, muharremiyeler ve ilahiler okundu.

İftar programında bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kerbela olayının iyi anlaşılması ve dersler çıkarılmasına işaret ederek, yeni acıların yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini vurguladı. Erbaş “Bizim ortak düşmanımız cehalettir, nefret dilidir, şiddettir, farklılıkları kavga sebebi sayan cahilliktir. Kardeşi kardeşe düşman yapan fitnedir. Biz bütün sorunlarımızı çözebilecek, tarihi birikime, irfana, aklıselime, imana ve inanca da sahibiz.” dedi.

Muharrem ayının 10’unda yüreklerin yandığı, kalplerin sızladığı Kerbela’nın hatırlandığını ifade eden Başkan Erbaş “Hicri 10 Muharrem 61 yılında cereyan eden ve müminleri yasa boğan o tarifi imkansız acıyı hatırlıyoruz. Peygamberimizin güzide torunu, cennet gençlerinin efendisi Hazreti Hüseyin ve 70’den fazla yaranının siyasi ihtiraslar uğruna hunharca şehit edildiği o korkunç dramı hatırlıyoruz. Bu elim hadise ve bu büyük acı ırkı, rengi, coğrafyası ne olursa olsun, Allah’a ve O’nun kutlu elçisine iman eden bütün müminlerin kalbinde derin yaralar açmış, Muharrem ayını bir mateme ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür.” dedi.

Erbaş, Kerbela’nın acısını kalbinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görevin, Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak ve doğru dersler çıkarmak olduğunu vurgulayan Ali Erbaş, tarihten ibret alınmadığı takdirde yeni acıların, yeni dramların yaşanması kaçınılmaz olacağını söyledi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen iftara, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ile Alevi, Bektaşi ve Caferi kanaat önderleri katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün