Genel

Prof. Dr. Şemseddin Dursun: ’İlim aklı, irfan kalbi, manevi duygular da ruhu ikna eder

Siirt İl Müftülüğü tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla “Cami, Hayatın Merkezi” konulu konferans düzenlendi.

Siirt Üniversitesi Merkez Konferans Salonu’nda Kur’an tilavetiyle başlayan programda açış konuşmas yapan Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok “İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Peygamber Efendimiz hicret yolculuğunda ilk olarak Kuba Mescidi’ni, Medine’ye ulaştığında ise Mescidi Nebevi’yi inşa ettirerek, cami merkezli bir şehir modeli koymuş, böylece camiyi gündelik hayatın merkezine konumlandırmıştır.” dedi.

Daha sonra selamlama konuşması yapan Batman Müftüsü Turgut Erhan, Cami Hayatın Merkezi konulu bir kısa konuşma yaparak, Birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Konuşmaların ardından “cami ve hayat” konulu bir konferans veren Batman Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şemseddin Dursun “Camiler, sadece insanların topluca ibadet yaptığı yerler değil, aynı zamanda toplumsal birlik ve bütünleşmemizi sağlayan, kalplerimizi birleştiren, sanat ve estetik alanında ulaştığımız seviyeyi sergileyen mimari şaheserlerdir.” dedi.

Değişik örneklerle konferansını sürdüren Prof. Dursun; ‘’İlim Aklı, İrfan Kalbi, Manevi Duygularda ruhu ikna eder, hem inşa eder, hemde ihya eder’’ şeklinde konuştu.

Konferansa; Batman Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şemseddin Dursun, Batman Müftüsü Turgut Erhan, , Siirt Müftüsü Ahmet Altıok, Siirt Müftü Yardımcıları Muhammed Özdemir, Mehmet Şirin Ayral Ve din görevlileri katıldı.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün