Genel

Tıraşçı: Kur’an hayatımızın merkezinde olmalı

Hafızların Kur’an-ı Kerim tilaveti le başlayan merasim, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı’nın konuşmasıyla devam etti.

Tıraşçı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın tebrik ve selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, hafızlığın kolay bir iş olmadığına işaret ederek, “Öğrencilerimiz büyük bir cesaret göstermiş ve adeta yürüyen Kur’an olmuşlar, ailelerini onurlandırmış, hocalarını gururlandırmışlar, bizleri de sevindirmişlerdir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Tıraşçı şöyle konuştu:

“Kur’an’la tanış olmak, dost olmak, Kur’an’ı okumak, dinlemek, zaman zaman hatim indirerek Allah’a olan bağlılığımızı göstermek, gerçekten bir Müslüman için büyük ahkâmlardandır. Öyle ki insanlığın kurtuluşu için Peygamber vasıtası ile gönderilen son ilahi kitaptır. Ne mutlu bize Müslümanız ve böylesi bir nimetin içerisindeyiz. Kur’an’a hürmet etmede, ezberlemede, okumada gösterdiğimiz gayreti, Kur’an’ın hükümlerine uyma noktasında da mutlaka göstermeliyiz. Kur’an, sadece hafızların zihinlerinde değil aramızda da böyle yaşamalı. Kur’an bizim hayatımızın merkezinde olmalı.

Hafız kelimesi hem Kur’an-ı Kerim’i hafızada muhafaza etmeyi hem de hayatın her safhasında Kur’an-ı Kerim’e göre amelde bulunmayı ifade eder. Cenab-ı Hakk, hafızlığını tamamlayan bu gençlerimizin dillerinden, zihinlerinden, gönüllerinden ve hayatlarının her anından Kur’an’ı eksik etmesin.”

İl Müftüsü Bekir Gerek ise “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” hadis-i şerifini hatırlatarak Eskişehir’de tarihi bir gün yaşandığını belirtti.

Konuşmaların ardından kısa sureleri tilavet eden hafızlara hafızlık belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Program, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı’nın yaptığı dua ile son buldu.

Çarşı Camii’nde düzenlenen merasime Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, İl Müftüsü Bekir Gerek, emekli müftüler, Dr. Ahmet Baltacı, Nurullah Soyak, ilçe müftüleri, din görevlileri, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün