DİTİB

Wernau’da dünya barışı için dua

Wernau Belediye Başkanı Elbl: Zihinlerimizde barışı ve sevgiyi yaymalıyız

Wernau Gençlik ve Toplantı Merkezi’nde düzenlenen programa Wernau Belediye Başkanı Armin Elbl, Katolik Kilisesi Papazı Wolfgang Schrenk, Protestan Kilisesi Papazı Ulf Schlimper ve Wernau DİTİB Selimiye Camii Dernek Başkanı Musa Akgündüz ile Din Görevlisi Veysel Demir katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Tevrat ve İncil’den bölümlerin okunmasıyla başladı.

Semavi dinlerin mensupları barış, birlik ve beraberliğe yönelik ortak mesajlar verdi.

“Allah’ın, dinleri ve peygamberleri insanların dünya ve ahiret mutluluğu için gönderdiğine, dinlerin savaşın sebebi olmadığına” vurgu yapan Din Görevlisi Veysel Demir, “Dini kötü emellerine alet edenlerin, dini metinlerden de destek alarak yeryüzünde masum insanların kanına girdiklerine ve vahşet saçtıklarına şahit oluyoruz. Ancak İslam alimlerinin başlangıçtan beri bunun önüne geçmek için dini metinleri doğru anlamanın metotlarını yerleştirdiklerini görebiliyoruz. Bu sebeple insanlara, dini metinleri doğru anlamanın yöntemlerini öğrettiğimizde kötülüğün de önüne geçebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Birlik, beraberlik ve dayanışmanın gerekliliğine işaret eden Demir, “İnsanlara karşı şefkat, bireylerin birbirlerine karşı saygı gibi erdemleri samimi bir şekilde yaşarsak bu tutum çocuklarımıza da geçecektir. Daha sonra kalplerimizdeki kötü duyguların giderilmesi, Rabbimizin kötü insanlara fırsat vermemesi, ailelerimizin, komşularımızın ve beldelerimizin korunması için dua edelim.” dedi.

Belediye Başkanı Armin Elbl ise “barışın temelinde hoşgörü ve şeffaflık içinde birbiriyle konuşmak, buluşmak ve iletişimde bulunmak” olduğunu söyledi.

“Yabancı korkusunun ancak direk iletişim ve birbirini tanıma ile ortadan kalkabileceğini” belirten Elbl, “Dünyada herkes barış için dua ediyor, ancak yine de her yerde savaş, ölüm ve gözyaşının hakim olması, geçmiş tecrübelerden bir ders çıkarılmadığının ve iki yüzlülüğün ifadesi olduğunun göstergesi. Barış ve sevgiyi ailemizden başlayarak, komşularımıza, şehrimize, ülkemize, Avrupa’ya ve dünyaya yayılmasını sağlamalıyız. Bu sadece bugün için geçerli değil, bütün yaşantımız boyunca geçerli olmalıdır.” dedi.

Elbl, “barışın da savaş gibi insanın zihninde başladığından dolayı zihinlerimize barışı ve sevgiyi yaymalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Belediye Başkanı Armin Elbl, programın düzenlenmesinde emeği geçen dini temsilcilere teşekkür etti.

Din adamlarının sırayla yaptığı duaların ardından el ele tutuşarak, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Diyanet Haber

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün